No block: GBOOK_LINK_CZ in file: templates/lemon/gbook_link.tpl
Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti, o.s.

25.8.2012 Jak na vysoké teploty


Vzhledem k tomu, že v letních měsících, mohou sužovat naši zemi vysoké teploty musíme dbát zvýšené péče o naše zásuvky.

1. Jestli máte možnost,
vytvořte někde na zahradě či ve

výběhu ohraničené místo, kam nasypte alespoň dvě kolečka jílu a pravidelně

místo napouštějte vodou. Prasátko se bude ve vzniklém blátě válet. Krustu,
kterou

jíl na kůži prasátka vytvoří, pravidelně namáčejte! Protože gaučáci v městských

bytech budou o jíl ochuzeni, dopřejte jim alespoň lázeň z ručníků namočených ve

vodě (pozor pokojová teplota nikoli studená voda). Mokrými ručníky prasátko

přikrývejte a ručníky obměňujte!!!

2. Dbejte na to, aby
prasátko hodně pilo (tekutiny pokojové

teploty nikoli z ledničky) Nejlépe voda, nebo hořký čaj.

3. Zbytečně prasátko nezatěžujte vycházkami v poledním a

odpoledním čase!

4. Při nezbytných vycházkách pro vyvenčení, ošetřete

prasátku hlavně uši a hřbet krémem s ochranným faktorem! Pokud to jde, vůbec se

nezdržujte na přímém slunci.



 

30.5.2011 Ach  ta kopýtka

pod článkem je odkaz na instruktážní video (jak upravovat kopýtka i kly)

 Video bylo natočeno během sympozia o miniprasátkách 4.5.2003. Dr. Arlen Wilbers na něm předvádí jak zkracovat prasátkům kopýtka a kly bez použití anestezie. Lidé ve videu zkušenosti s prasátky již mají, jsou to majitelé miniprasátek nebo založili útulek pro miniprasátka. Prasátka ve videu sice ryčí, protože jsou omezena v pohybu a převalena na záda, ale nic je nebolí ani nejsou poraněna .
Upozornění: při zkracování klů je velmi důležité se ujistit, že uříznutá část klu nezůstala prasátku v puse. Je nebezpečí, že by ho prasečí kluk vdechl a udusil se!

Budeme se snažit sehnat kontakt na výrobce kvalitních nůžek na kopýtka a (pravděpodobně diamantové) niti na řezání klů. 

POZOR VAROVÁNÍ PPŘED SHLÉDNUTÍM VIDEA!!! Prasátka s váhou přesahující 40kg NIKDY neotáčejte na záda!! Kromě komplikací způsobených útlakem spodní duté žíly hrozí torze (přetočení) žaludku!!!! Tento stav je bez okamžitého zásahu veterinárního lékaře vždy smrtelný!!!  Prasátka, která je třeba při úpravě kopýtek a klů fixovat, nechte vždy ošetřit odborníkem!!!!

video ke shlédnutí    zde :  

 

20.5.2011 Kly-pohlavní znak kanečků 

 Ahoj zásuvky, hlavně klučičí!

Máme pro vás nemilou zprávu. Dospívají nám nejstarší kluci a my zjišťujeme nové skutečnosti. Víme dobře, že klukům okolo třetího roku vyrostou ty dlouhé, zahnuté zuby nahoru :O, ( je to kančí pohlavní znak, ale nevěděli jsme, jaké to přináší problémy. Zuby se při svém růstu mohou stáčet směrem k tváři a tu opakovaně zraňovat, v horším případě mohou do tváře i vrůstat. Prasátko si pak nemůže ani lehnout na bok, protože mu v tom kly brání. Při kontaktu s kanečkem který je již kly ozdoben, může dojít k vážnému (neúmyslnému) poranění člověka nebo jiného zvířete.   
   Když se budete chtít poradit, neváhejte zavolat 608919996, nebo rovnou pana doktora Matušinu 603440517 má praxi i v Praze, nebo Dr. Fajta: MVDr. Zdeněk Fajt  777 58 47 72 má praxi v Radosticích.

16.5.2011 očkování proti červince

Krásný den pane doktore,

Protože má v současné době výpadek vakcina Puracol, poraďte nám prosím čím bychom měli naočkovat naše zásuvky proti července.

Děkuji předem Martina Katzerová

odpověď 

 Zdravím ještě jednou. Takže tady pár poznámek k vakcínám proti července. Erysin (firma Bioveta) tedy už vynechávám,ale nechávám ji tady k porovnání. Obsahuje formaldehyd a rtuťnatý roztok ke konezrvaci a inactivovanou vakcínu, tzn. virus se nemůže dále množit a vyvolává menší stupeň imunitní odpovědi, dává se podkožně Purakol (Mevek Nitra, spolupracuje s Biovetou!!!) V podstatě totožné složení vakcíny, jen v jiném poměru přidáné konzervanty a trošku jinak připravena (proto asi nedělala problémy) , dává se podkožně Wrukol (Mevek Nitra, spolupracuje s Biovetou!!!) Ateunovaná vakcín, tzn. snížená virulence viru na minimum a obsahuje pouze ředidlo sterilní vody, dává se podkožně Ruvax (Merial) inactivovaná vakcína, bez formaldehydu,ale s rtutí, dává se do svaloviny (to by mohlo způsobovat také reakce lokálního charakteru) Suivac Ery (Dyntec) Obsahuje živý aviruletní virus, tzn. není schopen se množit ale může vyvolávat dobrou imunitní odpověď (což může býti zároveň i malá nevýhoda), je tam pouze sterilní voda jako přídavek, dává se podkožně a poloviční dívka se dá dát i intradermálně (do kůže) Cenově vycházejí všechny zhruba podobně. Já osobně bych zkusil Wrukol a Suivac, vypadájí nejméně alergenogenní, bez přídavků konzervantů, budou mít ale tím pádem nejkratší exspiraci, ale v tom bych velký problém zase neviděl. Jde hlavně o to, aby to nedělalo ty reakce. Ostatní vakcíny nejsou špatné,ale tady by u mne vyhrála. Je potřeba to zkusit, jelikož v biologii neplatí vše na 100% a nejsem zase imunolog specialista. Udělal bych si žebříček a tam bych postupně zkoušel. Jsou hlavně také skladem 1. Wrukol 2. Suivac Ery 3. Ruvax Vakcínu, kterou jste zmiňovala včera jsem nenašel, pokud jste tedy nemyslela Ery+Parvo (Intervet), což je kombinovaná vakcínou proti července a parvoviróze a byla by také volbou do budoucna S pozdravem MVDr. Zdeněk Fajt Veterinární ordinace Radostice Hlavní 1 664 46 Radostice tel.: 777 58 47 72 www. veterina-radostice.cz Ordinační hodiny: Po-Pá 16:00-19:00 Ne 18:00-19:00

5.1.2011 praskající kopýtka 

Dobrý den pane doktore!
Obracím se na Vás s velkou prosbou o radu.
Jsem majiteklou 2,5 letého gottingenského miniprasátka je to kastrovaný kaneček,
váží asi 100 kg, bydlíme v Praze, na procházky chodíme převážně po pražských chodníkách.
Poslední rok má problémy s kopýtky, nejprve se vytvoří rýha, která později praskne a odlomí se od nožičky,
zasílám vám foto pro lepší přestavu ( v takové míře to ale ještě nikdy neměl)
Nožičky omýváme vodou a mažeme vazelínou,moc to ale nepomáhá.
Hektor je velikej a je sním velice težké manipulovat,bojím se že by se nenechal ani od někoho jiného než ode mne ošetřit.
Ránu jsem mu vyčistila peroxidem, okolo rány namazala gencialkou a do rány nasypala framikoin v prášku,nohu mu převazuji.
Předem děkuji za Vaši radu.

Veronika Žáková a prasátko Hektor

Odpověď:

Omlouvám se za zpoždění s odpovědí.
Poranění rohoviny paznehtu vypadá opravdu závažné!
Asi bude třeba napřed zvládnout infekci a pak ponechat klid na dorůstání rohoviny pod tlakovým obvazem. Myslím, že by bylo lépe už pro Hektora navštívit nějakého veterináře, který ho může injekčně zbavit bolesti plynoucí ze zákroku - místně nebo celkově. Zákrok se dá provést i v domácím prostředí. Popíšu jak bych postupoval já abyste měla představu o zákroku.
Já osobně bych přistoupil k úpravě okolí poranění (ostrým kopytním nožem v lokálním či celkovém znecitlivění), dále aplikaci polotuhého dřevěného dehtu (sušící a dezinfekční účinek) - pomazat ránu s přebytkem i na okolní rohovinu, kterou bych předem ochránil třeba vazelínou. Na vlastní ránu by se pak měl použít kompresní obvaz, protože paznehtní rohovina má tendenci přerůstat do okolí, pokud není sevřena krunýřem paznehtu, nebo v tomto případě kompresním obvazem. Kompresní obvaz se vytvoří buď z pevně smotaného obvazu, nařezaného na menší kolečka, nebo třeba z koudele, uválené do ruliček o síle tužky či o trochu větší, přiložené do rány a pevně převázané obvazem, který bych impregnoval dehtem a překryl nějakou „botičkou" - třeba na větší tlapky u psů. Pokud není stlačena, nezahojí se dobře a nesroste do původní celistvosti a tvaru.
Výměna obvazu (převaz) tak po 2-3 dnech, až se postupně otvor zaplní rohovinou. Ještě by bylo možno užít přesyceného roztoku KMnO4 (manganistan draselný) který vytvoříte tak, ř´že do kádinky vsypete tolik práškového KMnO4, že se již nerozpouští. Ten zahřejete a rozpustíte nerozpuštěný zbytek - vznikne modročerný roztok, který nanášíme teplý na hypergranulační (přerůstající) tkáň.
Zní to asi komplikovaně, ale jinak se to bude hojit obtížně.
Jistě jsou i jiné metody...
Pak na pružnost paznehtu lze použít mnoho přípravků na koňská kopyta, je jich opravdu hodně a dovozci či výrobci či prodejci Ván v koňských prodejnách rádi poradí.
Narušení rohoviny způsobuje kromě dědičných vlivů i překyselení stravy (acidóza), nedostatek mikroprvků Zn, Mn, Cu a biotin...
Zdravím, dejte vědět jak pokračujete s léčbou
Jan Bernardy