No block: GBOOK_LINK_CZ in file: templates/lemon/gbook_link.tpl
Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti, o.s.


Jak se žije faremnímu prasátku Růžence

napsala Ing. Štěpánka Kučerová 22.3.2013

Těžko, přátelé. Opravdu těžko.

Nemá žádné polštářky, deky ani vlastní postýlku. Bydlí ve velké hromadě sena, která je ve dvoře farmy připravená na krmení krav, koní, koz a ovcí. Pelíšek, který si Růženka vyrobí, je každý den zcela rozkotán a zkrmen. Musí si chuderka večer co večer stavět novou ložnici - i když pravda, nyní tuto povinnost převzal Bivoj.

Nemá kšírky, obojek, bundu či svetr,  ani šátek kolem krku. Prostě chodí celý den nahatá. Protože všude vleze a mohla by se zachytit. Protože by ji někdo mohl ulovit. Protože by to poztrácela. Zato může používat libovolnou pleťovou masku. Chce se vyválet ve hnojišti - jistě, proč ne? Bahno? Není problém, vždyť ono to opadá.....

Žádné procházky. Protože je chudák celý den na nohách - faremní prasátko je tam, kde je farmářka (tedy já) a psi. Ráno vypouští, kontroluje a krmí drůbež, pak přehání koně a kontroluje ohrady, pak by ráda dojila, ale to po zkušenostech už nesmí - a ani pomáhat...a ani se koukat! Pak vyhání a krmí krávy...kozy...ovce.....a teprve potom (!) dostane svou vlastní snídani. Posléze je nutné zkontrolovat, komu co kde zbylo po ranním krmení ve žlabu a prošmejdit celý dvůr, jestli už tam nějaká ze slepic nesnesla vajíčko - jako zákusek po snídani dobrý, ne? A celé odpoledne je spousta práce venku, což prasátko musí dozorovat. Mistrným překážením dosahuje toho, že se farmářka sice napracuje trochu více, ale zato pomaleji. Podvečerní vycházka - ať už s koněm, či pastevní s ovcemi a kozami (aby si mohly kousnout i do něčeho jiného, než je nudná tráva v ohradě) bývá mnohdy v rychlejším tempu, případně náročným terénem, žádné lážoplážo potácení se od jednoho zajímavého plácku k druhému. Pěkně v klusu, „kdo chvíli stál....."

Málo pamlsků. Růženka všechen svůj volný čas tráví sháněním něčeho dobrého do pusy. Samo nepřijde nic....Leda tak ranní a večerní porce zeleniny do misky. Takže jakmile je volná chvilka, už míří do lesa za domem na žaludy a bukvice.

Žádné soukromí. Pořád je někdo kolem. Psi, kočky, drůbež, koně, krávy, kozy, ovce....a samosebou teď i Bivoj s Borisem.

Žádné výlety autem na zajímavá místa. Ještěže se může kdykoli sebrat a zajít si na návštěvu k sousedům. Tam faremní prasátko nemají, takže v miskách na dvoře se vždycky něco najde. Škoda jen, že je to tak daleko....

Velmi málo pozornosti od maminky. Občasné podrbání hřbetu a líček se nepočítá. A když maminka usne v prasečím pelíšku, tak to vlastně taky žádné pořádné pomazlení není.

Žádné scény se netrpí. Růženka dává ráda průchod své hysterické povaze, ale většinou to projde bez povšimnutí. Svoje problémy si tak musí řešit sama - a kupodivu to zvládá docela dobře.

Žádná antikoncepce. Takže loni musela porodit, vykrmit a vychovat tlupu spratků.

Prostě je to chudák prasátko! 

Růženka od Svaté trojice