No block: GBOOK_LINK_CZ in file: templates/lemon/gbook_link.tpl
Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti, o.s.

Důležité informace

Nedávno jsme narazili na tento článek: http://www.prakticky-zivot.cz/hobby/priroda/?nid=4717-mini-prasatka-jak-je-chovat.html a posléze jsme zjistili, že zdaleka není jediný! Internet, a nejen ten, snese cokoli. V tomto případě, jsou informace v článcích tohoto typu VELMI NEBEZPEČNÉ. Článek je jedna veliká lež. I kdybychom připustili, že se zahraničním chovatelům podařilo, netroufám si říci vyšlechtit a  použiji termín odchovat velmi malé prasečí jedince  viz. Odkaz: http://www.royaldandie.com/pricing.php

pohybujeme se v cenách za jedince od 3.900 do 5.000 USD tj. přibližně 74.000-90.000Kč a hmotnosti prasátek v rozmezí 15 až 39 liber tj. 6,75-17,55kg. Ale tato hmotnost není nijak garantována (což se na výše uvedených stránkách dočtete).

Každému rozumnému člověku musí být jasné, že i kdybychom uvěřili, že tato prasátka za 90tisíc korun ve své dospělosti což je pozor, až ve věku dva a půl roku, váží průměrně 15kg, nejsou stejnými prasátky, které nabízí Čeští chovatelé za 10.000,- Kč. Otázka hmotnosti je velmi důležitá, protože ne každý, který si pořizuje mazlíčka v domnění, že v dospělosti bude vážit 15kg, bude s láskou i 20let pečovat o, když se mu to podaří, 50 ti kilového pořízka. Ani se nám nechce domyslet, jak mnoho takových ,,přerostlých" mazlíčků skončí. Bohužel ani velmi drobní rodiče, které zájemce u chovatele uvidí, nejsou zárukou toho, že jeho mazlíček bude v dospělosti stejný. Prasátka jsou pohlavně dospělá již v šesti měsících, nikdy tedy  nemá zájemce jistotu, že mu jsou předvedeni rodiče staří minimálně 3 a půl roku a tudíž tělesně dospělí. Často se ale stává, že i drobní (40kg) dospělí jedinci mají potomky, kteří budou v dospělosti vážit 90i více kg. Tím se dostáváme k další závažné chybě ve jmenovaném článku. Prasátko, ať je to jaká chce ,,rasa" nesmí být krmeno granulemi pro psy. I ty nejdietnější granule pro psy, mají několikanásobně překročenu hodnotu bílkoviny vhodnou pro prasátka. Když zájemce nebude chtít složitě objednávat specielní krmné směsi ze zahraničí viz: v úvodu uvedený odkaz a neustále hlídat prasátko, aby nikde nic jiného nesnědlo, je třeba krmit pro prasátko vyváženou, dietní stravou.

Dávky je třeba přizpůsobit ročnímu období, protože prasátko při procházkách bude pojídat vzhledem k roční době dostupné traviny, plody atd.  Další, omlouvám se za výraz blud je v článku uvedený způsob výchovy. Hygieně prasátko učit nemusíte, ta je pro prasátka přirozená a i čuník ve chlívku na dvoře koná potřebu na jedno místo. To, že je často obalen exkrementy je  proto, že si na dvou čtverečních metrech prostě nemá kam lehnout. Chodit na kočičí záchod nebo samozřejmě v lepším případě ven jako pes bude prasátko velmi rychle. Nebude ale nikdy poslouchat a majitel se může třeba stavět na hlavu! Prasátko není pes! Nikdy nebude v roli podřízeného a nikdy nebude dělat nic pro potěšení majitele! Je nesmírně inteligentní, má sloní paměť a velmi rychle vymyslí kde co, ale jen pro svůj užitek!

Soužití s prasátkem je úplně jiné, než soužití s pejskem. Prasátko na svého majitele nebude jako pes trpělivě čekat v bytě. Často bude mít majitel po návratu domů  pocit, že ani není u ve svém bytě.  Prasátka dokáží udělat z bytu kůlničku na dříví a nikdy, oproti psům, z toho nevyrostou! Je jen málo majitelů, kteří si budou moci brát svého mazlíčka denně do zaměstnání a trávit s ním 24 hodin, nebo prasátku zajistit zodpovědné hlídání po dobu kdy s ním nebudou moci být.  Co se týče veterinární péče, to opět není tak jednoduché jak se v článku uvádí. Pakliže je prasátko zdravé a prospívá, stačí to zmíněné očkování proti červince a při té příležitosti preventivní prohlídka. Problém nastává, když prasátko onemocní. Většina veterinárních lékařů ve městech viděla prasátko naposledy na vysoké škole. Veterinární lékaři s praxí na vesnici, zase řeší prasátka z pohledu vepřového masa. Najít odborného lékaře pro prasátko mazlíčka není žádná legrace.

Závěrem chceme za prasátka požádat všechny zájemce o tohoto inteligentního společníka.

Buďte zodpovědní, nejprve nastudujte seriozní informace.  Doporučujeme odkazy na našich stránkách http://www.prasatkovdomacnosti.cz  nebo  http://www.podbelliedpigs.co.uk/  nebo http://www.pigs4ever.com/ jsou tam zkušenosti lidí, kteří o prasátka pečují několik desetiletí. Domluvte si návštěvu u někoho, kdo prasátko jako mazlíčka doma má a na všechno se zeptejte. Už nás pár je a jsme si jisti, že Vás nikdo neodmítne.  Bojíme se, že díky takto nebezpečným článkům, bude a to velmi brzy situace v ČR stejná jako v zemích, kde prasátka jako mazlíčky chovají již dlouhá léta a budeme budovat tak jako oni útulky pro opuštěná prasátka. Přečtěte si příběhy těch, kteří nesplnili nesmyslné očekávání svých majitelů nebo naopak těch majitelů, kteří byli mylně informováni a po procitnutí řeší obrovské problémy, protože nechtějí svého mazlíčka jednoduše odložit.

Děkujeme za všechna prasátka!     

Jedovaté rostliny
Seznam jedovatých rostlin a plodů, se kterými se vaše prasátko může setkat. Počet křížků u názvu rostliny značí její jedovatost. Čím víc křížků, tím je rostlina pro prasátko toxičtější.
Čím rozhodně nekrmit!
Informace o častých chybách v krmení.
Co musíte vědět
Co je důležité vědět, než se rozhodnete pro nákup prasátka
Desatero před pořízením prasátka mazlíčka
Přečtěte si naše desatero