No block: GBOOK_LINK_CZ in file: templates/lemon/gbook_link.tpl
Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti, o.s.

Krmení prasátka

Na této velmi důležité rubrice usilovně pracujeme. Snažíme se na základě zkušeností osvědčených chovatelů vypracovat základní kostru jídelníčku. 

 

JAK KRMIT MINIPRASÁTKO

Všichni majitelé miniprasátek se neustále zabývají otázkou jak svého mazlíčka krmit, aby nebyl tlustý nebo naopak podvyživený.

Do toho vnášejí chaos někteří „chovatelé", kteří se slibem, že váha od nich zakoupeného selátka nepřekročí 5-15 kilogramů doporučují způsoby drastického krmení, či spíše nekrmení, které hraničí s týráním a výsledkem jsou rachitická a nezdravá zvířata, která se nedožijí ani průměrného věku.

Logika takového doporučení vám dojde, jestliže si představíte, že si koupíte tele a budete věřit, že když ho budete málo krmit, nevyroste.

Sice bude drobnější, protože bude hubené, ale vyroste stejně, protože velikost je daná geneticky a krmením ji neovlivníte.

Jídlem ovlivníte jedině tloušťku, prasátka totiž dokáží tloustnout jak do šířky, tak do „výšky".

Žírná kondice

Tloušťka je také nezdravá, prasátka v této nezdravé, takzvané žírné kondici mají velmi zaoblené tvary s vysokými vrstvami podkožního tuku. Jsou méně pohyblivá a trpí často poruchami pohybového aparátu.

Hladová kondice

Velmi špatně je také prasátko v hladové kondici, které je vyhublé - rachitické v důsledku nedostatečné výživy. Takové zvíře má vystouplé pánevní kosti a obratle, je neduživé, dožije se nízkého věku. Toto by se nemělo u zodpovědného a milujícího majitele stát.

Chovná kondice

Zdravé prasátko je v kondici chovné, kostra i svalstvo jsou dobře vyvinuty, tělesné tvary jsou mírně až středně zaoblené - nelze nahmatat pánevní kosti ani obratle na páteři.

Krmná dávka a její složení

Nelze jednoduše stanovit dávku jídla na váhu prasátka. Je to věcí citu, každé prasátko je jiné.

Jestliže je naše prasátko v chovné kondici, krmíme dobře.

Jídlo je třeba rozložit do tří denních dávek, podávaných pravidelně. I když je prasátko všežravec, není naším cílem ho vykrmit a tak hlavní část tvoří kompletní krmná směs pro prasátka chovaná v domácnosti, dále syrová zelenina ( okurka, salát, paprika, rajče, kedlubna, apod. )   

a ovoce s nízkým obsahem cukru a v létě tráva. Ostatní potraviny a krmiva jsou doplňující. Doplňkové krmení: pouze v malém množství: syrové kuřecí, hovězí maso, tvaroh, sýry, jogurt, apod.

 Kompletní krmná směs

Na trhu v ČR je pár dostupných krmných směsí pro prasátka chovaná jako společník. Všechny tyto směsi jsme nechali posoudit našimi veterináři a všechny byli vyhodnoceny jako nevhodné. Většinou pro zbytečně vysokou kalorickou hodnotu nebo pro naše prasátka nevhodné složení a poměry vitamínů a minerálních látek. Proto jsme spolu s naším veterinářem panem MVDr. Petrem Matušinou vyvinuli kompletní krmnou směs která má nízkou energetickou hodnotu a obsahuje optimálně vyvážený poměr vitamínů a minerálních látek potřebných pro naše prasátka. Tuto krmnou směs pro nás vyrábí Uničovská firma UNIVIT  s.r.o.

Jak krmnou směs používat?

 Prasátkům, která jsou krmena výhradně naší krmnou směsí doporučujeme podávat směs v množství, které je uvedena na obalu.

Prasátkům, která jsou krmena i ovocem a zeleninou doporučujeme podávat naši krmnou směs v poloviční denní dávce spolu s Roboranem.

Prasátkům, která mají přes den přístup k pastvě a nejsou krmena jinak, než naší směsí doporučujeme denní dávku snížit o jednu třetinu a podávat spolu s Roboranem.

Roboran pro prasata

Proč právě ROBORAN? Na trhu je několik běžně dostupných vitamínových a minerálních přípravků pro prasata.  Trh v ČR je tak malý, že se výrobcům nevyplatí vyrábět přípravky pro naše prasátka, u kterých je prioritou jejich zdraví, vitalita a naopak je nežádoucí aby zbytečně přibývala na váze. To znamená, že zatím všechny přípravky jsou vyvinuty pro prasátka ve velkochovech a obsahují příměsi pro zvýšení chuti k jídlu a pro vyšší přírůstky na váze. Roboran těchto příměsí obsahuje nejméně.

Jak ROBORAN používat?

Přidávat dle návodu na obalu v plné dávce každý den do krmení doporučujeme těm prasátkům, která nejsou krmena naší kompletní krmnou směsí. To platí i pro prasátka, která jsou naší krmnou směsí krmena jen v části roku (většinou v zimních měsících). Těm pak doporučujeme ve stejné dávce podávat Roboran v době, kdy naší směsí krmena nejsou (většinou ve zbytku roku).

Přidávat Roboran do naší krmné směsi doporučujeme prasátkům, která mají nějaký zdravotní problém a to i ve větších dávkách samozřejmě po poradě s naším veterinářem.

Přidávat Roboran každý den v poloviční doporučujeme prasátkům, která jsou krmena naší kompletní směsí jen z části a dostávají i ovoce a zeleninu.

Přidávat Roboran do naší krmné směsi v dávkách dle návodu na obalu doporučujeme NEKASTROVANÝM PRASINKÁM pět dní před započetím říje a po dobu říje! Těm nekastrovaným prasinkám, které nejsou krmeny naší krmnou směsí,  nebo v době kdy jí nejsou krmeny, doporučujeme podávat Roboran pět dní před započetím říje a v době říje ve dvojnásobných dávkách. Tento postup doporučujeme protože se nám stává, že nekastrované prasinky mají v době říje pohybové potíže, které pravděpodobně vznikají rychlejším odplavováním vápníku. Vyzkoušeli  jsme to u několika nekastrovaných prasinek a funguje to!