No block: GBOOK_LINK_CZ in file: templates/lemon/gbook_link.tpl
Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti, o.s.

Preventivní veterinární péče

Co se týče preventivní veterinární péče o prasátko, není nijak náročná. Co se týče očkování, zákon v ČR neukládá žádnou povinnost. Rozhodně doporučujeme očkovat prasátko dvakrát ročně proti července prasat. Jedná se o velmi nebezpečné onemocnění a je zbytečné, prasátko tomuto riziku vystavovat. Doporučujeme použít vakcinu ERYSEN POZOR NE ERYSIN!!!!.  Současně s vakcinou ERYSEN doporučujeme podat nesteroidní antiflogistikum, nebo půl hodiny před vakcinací podat ZIRTEC aby se zamezilo vzniku případné alergické reakce. Informace o července prasat: zdroj wikipedie  

Červenka (erysipeloid)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Červenka (též erysipeloid) je infekční bakteriální onemocnění prasat (pro něž končí často smrtí) a ryb. Je přenosné i na člověka (antropozoonóza; nakažení hrozí zejména u osob, které přijdou do přímého kontaktu s kontaminovaným masem (řezníci, kuchaři apod.), nekazit se je možné ale i jeho konzumací.[1] Jeho původcem je bakterie Erysipelothrix rhusiopathiae (dříve označovaná jako E. incidiosa).

Název onemocnění vznikl podle jednoho z příznaků, červeného exantému na kůži. Léčí se antibiotiky, očkování je možné. Inkubační doba činí 1 - 7 dnů, průměrně 3 - 4 dny. Rozlišujeme čtyři klinické formy červenky:

  • Akutní - teplota zvýšená (více než 42 °C), inapetence, apatie, druhý den se objeví kopřivkové skvrny, tmavnou, splývají, úhyn za 3 - 4 dny.
  • Kopřivková forma - příznaky stejné, celkové narušení zdravotního stavu chybí nebo je mírnější, tmavočervené skvrny za 7 - 8 dní vymizí - uzdravení nebo přechod do chronické formy.
  • Chronická forma - vzniká přechodem z akutní nebo kopřivkové formy, změny na srdci (výrůstky na chlopních, poruchy krevního oběhu), změny na kloubech (arthritis chronica), změny na kůži (nekróza kůže hřbetu, uší, ocasu).
  • Bílá forma - silně virulentní kmeny - nedojde ke zčervenání kůže.

Jiné onemocnění je tzv. červenka koní neboli chřipka koní a tzv. úplavice červená (dysenterie, červenka), zánět tlustého střeva provázený nekrózou.

Reference

  1. http://www.vetweb.cz/projekt/clanek.asp?cid=3517&pid=2

Dále doporučujeme prasátko jednou ročně odčervit.