No block: GBOOK_LINK_CZ in file: templates/lemon/gbook_link.tpl
Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti, o.s.

Čím prasátko rozhodně nekrmit!

 

*Nikdy nekrmte prasátko krmnými směsmi pro koně!!! Tyto směsi mají vysoký obsah minerálů a víme o několika (pitvou) prokázaných případech, kdy takto krmené prasátko uhynulo!!!

*Nikdy nekrmte prasátko zbytky z kuchyně!

*Nikdy nekrmte prasátko krmnými směsmi pro králíky a jiné hlodavce, které obsahují antikokcidika, nebo jiná léčiva! 

*Nepodávejte prasátku cukrovinky, pamlsky obsahující cukr,solené oříšky, bramborové lupínky, slané sušenky a t.d. Také nepodávejte prasátku masné výrobky, uzeniny a.t.d.

*Nikdy nepodávejte prasátku čokoládu, obsahuje látky, po nichž může prasátko uhynout. 

16.8.2015 POZOR NA OBILOVINY!!! 

 

Vážení přátelé.

Každý trochu rozumný majitel psa či kočky si před pořízením svého miláčka pročte nějaké publikace. To by se mělo pochopitelně týkat i majitelů jiných zvířat, třeba koní, ale určitě také prasátek. Bohužel tomu tak není a mnozí se shánějí po informacích, až když je malér. Protože víme, že pro hobby prasátka je informací zoufale málo, snažíme se zveřejňovat různé zajímavosti na našich stránkách. Avšak i my se průběžně učíme novým věcem a situacím a teprve po nově nabytých zkušenostech a jejich vyhodnocení, vám můžeme seriózně sdělovat nové poznatky. Věřte, že o některých z nich, jste informování dříve, než odborná veřejnost. Vzhledem k tomu, že se nám v malém časovém rozmezí vyskytl u dvou prasátek velmi vážný zdravotní problém, dovolujeme si vás na něj upozornit.

Jedná se o to, že prasátka chodí na procházky volně, tedy bez košíku a tak se mohou dostat k různým nebezpečím. Pokud důsledně nehlídáme co zbaští, mohou nám pozřít třeba návnady s jedem. Jenže jako jed může u našich miláčků ( a nejen u nich) působit i to, co obvykle konzumují jako zdroj energie  Mohou to být  obiloviny (pšenice, kukuřice a ječmen atd. a to i jejich směsi, tedy i granule),  nebo  jiné plodiny např. jetel, vojtěška atd obsahující nadbytek bílkovin. Nadbytek těchto zdrojů energie je nebezpečný.Obiloviny obsahují lehce stravitelné cukry ve formě škrobů ( podobně např. vojtěška a jetel bílkoviny) a pokud se tím prasátko nacpe, dojde k masivní poruše metabolismu. Škroby se krom jiného rozkládají na kyselinu mléčnou v takovém množství, že se nestihne vstřebat. Vznikají však i další složky podobné bílkovinám jejichž nadbytek v krvi ovlivňuje smršťování cév. Díky tomu dochází k nedokrvení některých periferií a v tomto případě tou periferií může být stěna špárku ( kopýtka – jak mnozí nesprávně říkáte). Vlásečnice v těchto částech jsou na tuto situaci velmi citlivé a může dojít  k akutní laminitidě. To je stav velmi nepříjemný a bolestivý, doprovázený nechutenstvím a mnohdy i horečkou, ale hlavně lokálním zánětem přímo ve špárcích. Pokud nedojde včas k rozpoznání problem a k jeho léčení, může dojít až k tzv. “vyzutí”, kdy celá rohovina chránící prst odpadne a pacient, pokud sám neuhyne na celkové oběhové potíže, musí být obvykle utracen.

 Apelujeme na vás, aby jste bedlivě sledovali, co a v jaké míře vaše prasátka konzumují. O nebezpečí jiných plodin např. cibule jsme již psali dříve, Nyní máme dobu po sklizni a pole jsou plná klásků a obilných zrn a prasátka je velmi ochotně sbírají a konzumují. Nepřidělávejte si zbytečné starosti a dohlédněte na to, aby zrna prasátka nepojídala a v případě, že máte doma jmenovaná krmiva uskladněna, zajistěte je tak, aby se k nim prasátka nedostala. Předávkování opravdu způsobuje velmi vážné zdravotní problémy, které mohou skončit i smrtí!!

 MVDr. Petr Matušina,MBA a Martina Katzerová

 Při problémech doporučuji neprodleně kontaktovat některého z našich veterinářů!!!